Zanima vas šta je SEO i SEM? Šta podrazumevaju ovi termini? Šta je bolje i isplativije? U ovom postu ćemo dati odgovore na sva ova pitanja. Na kraju ćete imati jasnu sliku o tome šta obuhvata SEO, a šta SEM i koje su prednosti i mane.
Šta je Search Marketing?
Da bismo imali kompletno razumevanje ove tematike krenimo od samog početka. SEO i SEM obuhvataju aktivnosti usmerene ka unapređenju vidljivosti jednog biznisa na internet pretraživačima. Predstavljaju deo marketing strategije koja se fokusira na podizanju svesti o određenom biznisu na internet pretraživačima i privlačenju saobraćaja, odnosno poseta na isti. Ovaj deo marketing strategije poznat je i pod nazivom Search Marketing.
Search Marketing obuhvata sve aktivnosti koje sprovodi jedan brend usmerene ka privlačenju pažnje pojavljivanjem na stranama internet pretraživača.
Zajedno sa SEO i SEM terminima često ćete se susretati i sa terminom SERP. Search Engine Result Page (skraćeno SERP) podrazumeva stranu internet pretraživača na kojoj se prikazuju rezultati pretrage. Preciznu definiciju ovog termina, kao i mnogih drugih iz oblasti medija i marketinga možete videti OVDE.
U ovom delu sada dolazi do izvesnog mimoilaženja u pogledu odnosa Search Marketing, SEO (Search Engine Optimisation) i SEM (Search Engine Marketing) i njihove definicije. Prema prvom shvatanju Search Marketing obuhvata dve oblasti, a to su SEM i SEO.
SEM podrazumeva plaćene aktivnosti koje se sprovode kako bi se jedan biznis što bolje pozicionirao na internet pretraživačima.
Hteo bih da napomenem da se SEM često naziva i PPC, odnosno Pay Per Click.
SEO se oslanja na aktivnosti koje doprinose optimizaciji pozicioniranja među organskim rezultatima na internet pretraživačima.
Prema drugom shvatanju marketing strategija usmerena ka optimizaciji za internet pretraživače naziva se SEM, odnosno Search Engine Marketing. U okviru SEM sprovode se dva tipa aktivnosti, a to su PPC i SEO. U ovom postu ćemo se držati prve definicije Search Marketing.
Šta je SEM?
Kao što smo prethodno napomenuli SEM obuhvata sve plaćene aktivnosti usmerene ka optimizaciji pozicije jednog biznisa na SERP. Ove aktivnosti podrazumevaju izbor ključnih reči, određivanje budžeta, kreiranje i postavljanje oglasa, praćenje rezultata i budžeta i njihovu optimizaciju. Na svim SERP postoji tačno definisan prostor na kojem se ovi oglasi prikazuju. Taj deo se nalazi odmah iznad i ispod organskih rezultata pretrage. Broj oglasa koji se prikazuju u okviru jednog ovog prostora je 3 do 4. SEM se često vezuje za Google i Google Ads, međutim on podrazumeva i oglašavanje u okviru Microsoft Bing pretraživača.
Šta je SEO?
Na početku smo napomenuli da SEO obuhvata sve tehnike koje utiču na organske rezultate pretrage na SERP. Ove tehnike se dele na White Hat i Black Hat. White Hat podrazumeva tehnike koje Google i ostali pretraživači podržavaju i ohrabruju njihovu primenu. Black Hat obuhvata nedozvoljene tehnike i ukoliko se primene biznis može biti kažnjen od strane internet pretraživača tako što će biti lošije pozicioniran ili ga uopšte neće prikazivati. Black Hat tehnikama se nećemo baviti u ovom postu.
White Hat tehnike se dele na:
- On-page SEO podrazumeva optimizaciju pojedinačne strane jednog internet portala za određeni termin pretrage koji će dovesti do njenog prikazivanja na strani internet pretraživača. Primenom ove tehnike pomažemo internet pretraživačima da što bolje razumeju sadržaj na internet strani i utičemo na njeno rangiranje na SERP. On-page SEO obuhvata istraživanje relevantnih ključnih reči, kreiranje odgovarajućeg sadržaja i njegovu optimizaciju za te relevantne termine pretrage.
- Off-page SEO podrazumeva građenje reputacije i autoriteta jednog internet portala na osnovu konekcija sa drugim internet sajtovima. Obično su to sajtovi bolje reputacije i većeg autoriteta. U off-page SEO tehnike spadaju link building i ulistavanje sopstvenih biznis podataka na drugim sajtovima (local listings, online directories). Na taj način šaljemo signal internet pretraživaču da naš biznis poseduje ekspertizu, autoritet i poverenje u određenoj oblasti što utiče na njegovo bolje rangiranje na SERP.
- Technical SEO se bavi optimizacijom strukture jednog internet sajta. Podrazumeva unapređenje elemenata poput brzine učitavanja internet portala, odnosno njegovih strana, unapređenje bezbednosti razmene podataka, arhitekture sajta, optimizaciju prikazivanja na mobilnim uređajima i još mnoge druge aktivnosti. Pored toga što na taj način olakšavamo indeksiranje koje vrše internet pretraživači, takođe unapređujemo i korisničko iskustvo.
Da bi imali optimalan rezultat i jak SEO plan potrebno je da se podjednako fokusiramo na sve tri oblasti u okviru White Hat tehnike. Napomenuo bih još jednu stvar u vezi SEO. Iako se često kaže da su SEO tehnike besplatne, odnosno da ne zahtevaju nikakvu investiciju, to nije slučaj u praksi. Često se dešava da se za SEO usluge plaća stručnjaku iz ove oblasti, kao i za link building. U krajnjem slučaju i vaše sopstveno vreme koje utrošite na SEO optimizaciju košta.
Sličnosti i razlike između SEM i SEO
Često se dešava da se ne pravi razlika između SEO i SEM i iz tog razloga bih hteo da malo više kažem o tome šta im je zajedničko, a u čemu se razlikuju.
I SEO i SEM utiču na prikazivanje i rangiranje internet strana jednog internet portala na SERP internet pretraživača. Obe aktivnosti se fokusiraju na to da se internet strana nekog sajta pozicionira što više kada korisnik ukuca određeni termin pretrage relevantan za taj biznis u internet pretraživač.
Obe aktivnosti utiču na povećanje obima saobraćaja (poseta) za određeni biznis. Što je pozicija na kojoj se pojavljuje neki biznis bliža vrhu prve strane na kojoj se prikazuju rezultati pretrage, to je bolja i vidljivost, a samim tim i CTR što znači i veći saobraćaj.
Obe aktivnosti podrazumevaju dobro poznavanje korisnika koje želimo da privučemo. Ukoliko dobro poznajemo njihove potrebe i šta pretražuju možemo kreirati kvalitetan sadržaj koji će im se prikazati u trenutku kada tragaju za rešenjem.
I SEO i SEM podrazumevaju istraživanje i targetiranje ključnih reči relevantnih za određeni biznis. To znači da moramo analizirati relevantne ključne reči, kolika je konkurencija za njih, obim pretrage i šta je potrebno da preduzmemo kako bi naš biznis učinili konkurentnijim.
I SEO i SEM podrazumevaju kontinualnu optimizaciju i testiranje. Internet pretraživači menjaju svoje algoritme, konkurencija menja svoju strategiju i dodatno optimizuje svoj biznis što zahteva konstantan monitoring, testiranje i optimizaciju s naše strane ako želimo da ostanemo konkurentni.
Rekli smo koje su sličnosti između SEO i SEM, a sada hajde da kažemo šta je to što ih razlikuje.
SEM pozicije imaju oznaku “Ad” dok SEO nemaju. Kao što sam rekao u okviru SERP postoji određeni prostor gde se prikazuju plaćeni oglasi i određeni prostor za organske rezultate pretrage. Pored toga što se nalaze na zasebnim pozicijama plaćeni oglasi su i dodatno označeni rečju “Ad”. Primer rasporeda organskih rezultata i plaćenih oglasa možete videti u nastavku.
U okviru SEM imamo ekstenzije, a u SEO featured snippets. Plaćeni oglasi pored različitih pozicija koje zauzimaju i oznake koje imaju, razlikuju se i po izgledu. Primer plaćenog oglasa sa ekstenzijama možete videti u nastavku.
Kod SEM plaćamo za svaki klik na rezultat koji prikazuje naš biznis, dok kod SEO ne plaćamo. Kao što smo prethodno rekli SEM podrazumeva plaćene oglase. Za ovaj vid promocije se primenjuje CPC model zakupa, što znači da se plaća po kliku. Ovo nije slučaj sa SEO.
SEM prikazivanje rezultata se može ograničiti na određenu ciljnu grupu, što nije moguće kod SEO. Plaćena promocija u okviru SEM nam omogućava i da targetiramo kome ćemo prikazati oglas. Targetiranje može biti na osnovu pola, godišta, teritorije i još mnogo toga.
Rezultate SEM na biznis možemo videti odmah, a za SEO nam treba vremena. Dok se rezultati SEM mogu odmah videti nakon što se pokrenu plaćeni oglasi, za SEO obično treba duži period kako bi videli prve rezultate.
SEM je bolji za testiranje od SEO. Kako smo već rekli da se rezultati SEM aktivnosti mogu videti odmah nakon pokretanja oglasa on je i pogodniji za testiranje jer možemo veoma brzo imati uvid u to da li primenjena strategija daje očekivane rezultate ili ne.
SEO stvara vrednost tokom vremena za razliku od SEM. SEM je aktivan i imamo koristi dokle god plaćamo za prikazivanje oglasa. Ovo nije slučaj sa SEO gde se vrednost stvara tokom vremena.
Šta je bolje SEO ili SEM?
Pitanje nije šta je bolje, jer za optimalne rezultate potrebno je da praktikujemo i SEO i SEM aktivnosti. Stvar je u tome sa čime krenuti najpre i koliko vremena i novca uložiti kako bi što pre imali već opipljive rezultate. Kako bi mogli da donesemo ovu odluku potrebno je analizirati par stvari koje ću spomenuti u nastavku.
Analizirati aktivnost konkurencije. Da li koriste SEM i u kojoj meri? Kako se rangiraju na SERP? Koje ključne reči targetiraju u svojim SEM i SEO aktivnostima? Da li postoji neki neiskorišćeni segment koji mi možemo upotrebiti kako bi stekli prednost? Odgovori na ova pitanja nam mogu dati jasniju sliku o tome šta je potrebno da preduzmemo.
Koliko dobro poznajemo tržište u kojem se nalazi biznis? Ukoliko veoma dobro poznajemo koje su potrebe ciljne grupe koju targetiramo, na koji način i sa kojim sadržajem im prići, onda se možemo više fokusirati na SEO aktivnosti. U suprotnom, potrebno je testirati ideje i proizvode ili usluge koje nudi naš biznis za šta je mnogo efikasnije krenuti sa SEM.
Analizirati proces kupovine za proizvod ili uslugu koju nudimo. U zavisnosti od toga da li korisnicima treba manje ili više vremena da se odluče za proizvod koji nudimo, biramo i da li se više trebamo fokusirati na SEO ili SEM. Ako korisnik zna šta mu je potrebno i relativno brzo donosi odluku o kupovini onda veći fokus treba biti na SEM. Ukoliko je period donošenja odluke duži, na primer nekoliko nedelja ili čak i par meseci onda se treba fokusirati više na SEO.
Analizirati prosečnu cenu CPC za granu industrije u kojoj se nalazi biznis. Ako je prosečna vrednost CPC prihvatljiva i ako postoji dovoljno veliki budžet, onda SEM aktivnosti mogu biti pravi izbor. U suprotnom, SEO je oblast na koju se treba fokusirati.
Koliko dugo je biznis aktivan? Odnosno da li je tek pokrenut ili je već duže vreme prisutan. Ukoliko je biznis tek krenuo sa radom onda će biti potrebno neko vreme kako bi primetili prve rezultate SEO. U toj situaciji SEM može mnogo brže doneti opipljive rezultate. Ovo svakako ne znači da treba u celosti zapostaviti SEO, već samo staviti veći fokus na SEM u početku.
Analizirati trenutni status SEO optimizacije za biznis. Ova analiza nam može ukazati na to koje SEO aktivnosti možemo primeniti kao zamenu za SEM i obrnuto. Na taj način možemo efikasnije iskoristiti budžet koji imamo na raspolaganju.
Kao što smo videli odgovor na pitanje šta je bolje SEO ili SEM nije tako jednostavan. Mnogo je faktora u igri koje trebamo uzeti u obzir prilikom donošenja odluke. Za neki biznis je bolje fokusirati se najpre na SEO, a za drugi na SEM. Sve zavisi od biznis ciljeva koji su postavljeni. U svakom slučaju sada kada smo detaljno objasnili SEO i SEM, donošenje takve odluke će biti mnogo lakše. Vizuelni prikaz svega što smo do sada rekli možete videti i u infografiku u nastavku.
Ukoliko želite da saznate više o digitalnom marketingu, odnosno internet marketingu pročitajte postove DIGITALNI MARKETING: Sve što treba da znate i INTERNET MARKETING: Ultimativni vodič za početnike.
Za one koji žele da saznaju kako da izaberu digitalni marketing kurs preporučio bih da pročitaju tekst DIGITALNI MARKETING KURS: Kako izabrati pravi?.
Voleo bih da čujem kakvo je vaše mišljenje o ovoj temi. Nadam se da vam se post dopao i da će vam biti od koristi. Pozdrav do sledećeg čitanja!
Leave a Reply